Zlato a jeho hnacia sila

Mnoho analytikov sa snaží predvídať vývoj zlata www.windstop.sk/hnacia-sila-zlata/. Čo by mali investori očakávať? Tu je sedem kľúčových faktorov, ktoré sa bežne považujú za hnaciu silu zlata.

zlaté cihly

1.Inflácia
V sedemdesiatych rokoch ceny zlata vzrástli 18-násobne, zatiaľ čo inflácia zaznamenala len mierne tempo. Napriek tomu, že inflácia sa v najbližších 20 rokoch zmiernila, ubrala kúpnu silu hotovosti a do roku 2000 znížila hodnotu dolára na polovicu.
Hodnota zlata sa zvýšila o 350% oproti najpomalšej oficiálnej americkej inflácii za pol storočia.
Za posledných 45 rokov ceny zlata a americký index spotrebiteľských cien ukazujú priemernú „12-mesačnú koreláciu“ – štatistické meradlo ukazujúce, ako blízko sa pohybujú dve čísla od presnej nuly.

2.Úrokové sadzby
Pretože zlato nemá úroky, každý, kto ho kúpi, „stráca“ peniaze, ktoré by inak získal z úrokov z hotovosti. Toto sa nazýva „príležitostné náklady“, keď vlastníte zlato a je zreteľnejšie, keď sú úrokové sadzby vysoké.
Zatiaľ čo vysoké úrokové sadzby robia zlato menej atraktívnym, neexistuje stály vzťah s cenami. V skutočnosti sa ceny zvyšovali alebo padali spolu.

3.Trhy s akciami
Rovnako ako pri úrokových sadzbách, zlato sa pohybuje opačným smerom ako burza iba o polovicu času, v skutočnosti v približne 48% všetkých 12-mesačných období od roku 1969. Čo je viac, zlatá 12-mesačná korelácia so všeobecne založeným S & P 500 indexom za posledných 45 rokov dosahuje priemer nula.
Zlato ponúka takmer dokonalú nekoreláciu, keďže investori, ktorí chcú diverzifikovať svoje podiely. To vysvetľuje jeho hodnotu ako súčasť vyváženého portfólia rôznych druhov investícií, kde sa všetko, čomu sa chcete vyhnúť, zvyšuje alebo klesá.

populace

5.Dolár
Rovnako ako väčšina prírodných zdrojov, cena zlata je zvyčajne kótovaná v amerických dolároch. Ale aforizmus, že slabší dolár musí zvýšiť zlato a naopak, platí len v 60% času. V dlhších obdobiach môže tiež maskovať väčšie pohyby zlata pre investorov mimo USA.
Cena za libry, napríklad nárast zlata od roku 1968, bol o 40 percent vyšší ako jeho nárast oproti doláru. Za posledných 10 rokov získalo zlato 273% pre britských investorov za 255% pre amerických kupujúcich – a jeho najsilnejší zisk prišiel aj vtedy, keď dolár rástol.
Zlato ocenené v librách vzrástlo o viac ako 5% za 27 mesiacov od roku 2004. V 21 z nich sa dolár taktiež zvýšil oproti libre.

4.7
03