Aktívna rybačka

Keď sa prejdete po pri brehoch riek, alebo jazier, uvidíte tam sedieť rybárov. Sedia ticho na skladacích stoličkách. Okolo seba kopu všelijakých krabičiek, kufríkov, veľkých obalov. Pred sebou stojany s udicami. Ticho sedia a pozerajú na vodu. Poviete si: „ iba blázon vie takto celý deň sedieť“. Áno, máte pravdu. Toto bláznovstvo sa volá rybárska vášeň.

prut

Náš dedko, volali sme ho opapa, bol kedysi porybný na jazerách. Rybárčil celý život. Spolu so svojou manželkou, našou omamou. Brávali nás už ako deti na rybačku. Najprv sme to nechápali.
Iba sme museli byť ticho a nebehať po brehu, aby nás ryby nevideli. Keď som dostala prvú udicu, stalo sa to. Stala som sa rybárkou. So všetkým všudy. Aj s rybárskou vášňou. Najskôr som chytala malé rybky. Ako som sa len tešila, keď som vystihla tú správnu chvíľu. Keď sa farebný štuplík roztancoval na hladine a ja som sekla a vytiahla rybku.

rybolov

Neskôr ma omama učila viazať háčiky, nastavovať plaváky, merať hĺbku vody. Pripravovali sme krmítka a rôzne „cestíčka“ na lovenie na ťažko. Je to hotové umenie. Každý rybár postupne dopĺňa svoje náčinie, chystá si vopred návnady. Je pripravený na každé počasie, so sebou si nesie pitie a stravu na celý deň. Pri vode je jeho svet. Vníma krásu prírody okolo seba, vníma ticho, pozoruje vodný život. Je to úchvatné.

Keď už som bola hrdou majiteľkou rybárskeho povolenia, moja najobľúbenejšia rybačka bolo chytanie na prívlač. Volali sme to blyskáčovanie. Lovia sa tak dravce. Používali sme rôzne návnady -.
V obchode s rybárskymi potrebami som bola ako v raji. Môj kufrík na návnady som volala zázračný kufrík. Našli sa v ňom rôzne farebné návnady, strieborné, kovové, gumené, opapove mušky a strýkove blyskáče, ktoré nám vyrábal z konštrukcií zo starých dáždnikov. Všelijaké háčiky, silony, retiazky, peán aj nožnice, nožík, plaváky, olovká, krmítka. Hotový poklad.
Keď sa z vás stane rybár, najkrajší darček k Vianociam je nový navijak. K narodeninám udica. K meninám sada woblerov. A na výročie svadby rybársky pobyt…