Dotykové displeje sa stanú minulosťou, prichádza technologický prevrat


Nie je to tak dávno, možno takých 10 rokov dozadu, sme bežne používali mobily disponujúce fyzickou klávesnicou na spodnej časti displeja. Táto technológia už nadobro zmizla, nakoľko dnes vidíme iba mobily s dotykovým displejom, čiže smartfóny. Bol to revolučný technologický prevrat, ale moment. Dotykový displej už predsa takisto nie je práve novinkou. Príde opäť nový technologický zlom? Výrobca Apple už na ňom údajne pracuje.

technoloige

Vyzerá to tak, že koniec desaťročia by mohol priniesť ďalšiu novinku v používaní mobilných zariadení. Zariadenia od Apple budú disponovať i naďalej veľkými displejmi, avšak odvykneme si používať prídavné meno dotykové. O pripravovanej inovácii a novom prelome sa zatiaľ vraví iba potichu, ale určitý koncept už je známy a je zaujímavý natoľko, že sa o ňom  dozvedáme čoraz viac. V skratke pôjde o to, že mobilné zariadenie budeme môcť ovládať bez toho, aby sme sa ho dotkli čo i len jedným prstom. Obrazovku a všetky funkcie budeme ovládať iba gestami.

•         V podstate pôjde o veľmi totožné ovládanie a funkcie ako doteraz, no s tým rozdielom, že všetko budeme ovládať gestom prstov bez toho, aby sme ich priložili na displej. Zabráni sa tak zbytočnému rozmazávaniu a lepeniu obrazovky, pričom táto novinka zaiste časom prinesie i ďalšie nové, oveľa významnejšie funkcie, aké bude možné realizovať až presadením tejto novej, doteraz nevyužívanej formy ovládania.

displej

Prsty tak nebudú musieť byť priložené na displeji, ale mobil budeme ovládať ich pohybmi na diaľku, respektíve pohybmi prstov vo vzduchu. Niektorí už možno viete a vduchu namietate, že takýto koncept už predasa presadil výrobca Samsung. Áno, to je pravda, volá sa Air Gestures, no firma Apple chce túto technológiu dostať ešte na vyššiu úroveň a následne ju začať prezentovať verejnosti. A poznáte Apple. Tí sú v prezentáciách skutočnými majstrami, zakaždým dokážu zaujať veľkú masu ľudí a vytvoriť tak globálny fenomén.