Ktoré bude vaše firemné sídlo?

Začiatok podnikania nie je ľahký a napríklad zo začiatku je potrebné zakladajúcu firmu zapísať do Obchodného registra, k čomu sa potom do OR SR musí zaregistrovať aj sídlo firmy. Na pohľad jednoduchý úkon, v realite však bod, ktorý nám dáva niekoľko otázok- ktorú adresu chcete zaregistrovať ako svoje firemné sídlo?

Dom, kľúče

Pretože v skutočnosti tou registračnou adresou môžu byť rôzne nehnuteľnosti, bytové a nebytové priestory, ku ktorých registrácii do OR SR však budete musíte mať oprávnenie. Obzvlášť ak chcete zapísať adresu nejakých priestorov, ktoré máte v prenájme. Tu bude potrebné doložiť súhlas vlastníka.

Firemné sídlo u seba doma

Svoju úlohu pri výbere vhodného sídla určite zohrávajú aj financie. A konkrétne to, aké priestory si môžete dovoliť mať k dispozícii, v niektorých prípadoch napríklad podnikatelia za firemné sídlo zvolia adresu svojho bydliska. V takomto prípade sa ale do súkromného života začne pliesť obchod, bude chýbať tá pomyselná čiara medzi obchodom a súkromím. Navyše to nepôsobí moc dôveryhodne, ak obchodní partneri musia čakať na terase pred domom či na chodbe pred dverami bytu.

Zháňate kanceláriu?

Áno, v mnohých prípadoch ako registračná a reprezentatívna adresa firmy slúži prenajatá kancelária. Tu je ale nevýhodou vysoká cena nájomného, niektorí podnikatelia k svojej profesii dokonca nemusia tieto prenajaté priestory využívať plnohodnotne a možno by im stačilo niečo oveľa skromnejšie, čím by ušetrili náklady. Ceny prenájmov kancelárii sú vysoké zvlášť ak sú umiestnené napr. v centre Bratislavy či na podobnej prosperujúcej adrese.

Počítač, spolupráca

Do tretice všetko dobré

Ak chcete ušetriť náklady, ustrážiť si svoje súkromie a pritom získať lukratívnu reprezentatívnu adresu, zvoľte si virtualne sidlo. Cena prenájmu je v porovnaní s prenájom inej nehnuteľnosti oveľa nižšia a v cene máte aj doplnkové korešpondenčné služby- prijímanie a skenovanie firemnej pošty + poskytnutie zasadacej miestnosti (v prípade potreby).