Postava vražedného Jokera je prekliata

Pred tým, aby si túto rolu zahral aj nebohý Heath Ledger, ho varoval Jack Nicholson, ktorý ju stvárnil ešte pred ním a mal s ňou vlastnú trpkú skúsenosť. Tvrdí, že ide o desivú postavu, ktorá z hercov v konečnom dôsledku urobí klinicky neschopných ľudí, pretože pochopiť nevyrovnaného a duševne narušeného človeka, akým postava Jokera je, s jeho mrazivo komickým úškrnom, sa herec musí odosobniť sám od seba, a to môže viesť dokonca až k strate zdravia.

herec
 
Predlohou bol komiks
Život Jokerovi vdýchli prvýkrát v roku 1940, bola to jedna z postáv v komikse o Batmanovi, ako prvý televízny seriál sa Batman premietal v roku 1966, vtedy si postavu Jokera zahral Cesar Romero. Do kín prišiel film pod taktovkou režiséra Tima Burtona, ktorý do tejto úlohy obsadil Jacka Nicholsona. V roku 2008 ponúkli túto rolu Heathovi Ledgerovi, Jokera si zahral aj Jared Leto a v ďalšej časti Batmana, ktorý by mal prísť do kín na budúci rok, sa rozhodovalo medzi Leonardom di Capriom a Joaquinom Phoenixom.Napriek riskantnému kroku a varovaní svojich kolegov, že ak herci toto riziko  podstúpia a príjmu túto úlohu, berú na seba ťarchu prekliatia. Tí, ktorí ju prijali, sa po skončení natáčania vyjadrili, no z toho behá mráz po chrbte.

komiks
 
Kto je Joker
Joker je človek, ktorý spadol do nádoby, kde bol uskladnený chemický odpad a spôsobil mu znetvorenie. To spôsobilo, že sa stal šialeným, mal úplne bielu tvár, zelené vlasy a krvavo červené pery a od tejto chvíle sa zmenil na psychopata a kriminálnika so sadistickým zmyslom pre humor.

Cesar Romero po stvárnení tejto postavy v niekoľkých rozhovoroch povedal, že stotožniť sa s postavou mal problém, jeho rozdvojená osobnosť mu spôsobovala až šialenstvo. Dostavili sa bolesti hlavy, nebol už sám sebou  a prechádzal aj krízou identity. Jack Nicholson sa s postavou stotožnil v maximálnej miere, no radosť z toho netrvala dlho, začal trpieť únavou a dosť výrazne schudol. Fiktívna postava vraha sa votrela do každej oblasti jeho života, až koniec natáčania bol preňho vykúpením. Rola Jokera v podaní Heatha Ledgera, ktorý ju prebral po Jackovi Nicholsonovi, sa mu podľa názoru mnohých stala osudnou dokonca až tak, že ho doviedla k tragickej smrti.

karty

Predtým sa ale priznal, že spával dve hodiny denne a jeho myseľ a telo boli v ustavičnom napätí. V tom období sa mu rozpadol aj vzťah. Bol schopný zostať v hotelovej izbe zavretý aj niekoľko týždňov a snažil sa vžiť do postavy. Rolu prenášal aj do osobného života, napokon spáchal samovraždu predávkovaním sa liekmi iba pol roka pred premiérou. V jeho denníku sa našli nakreslené desivé obrázky a len dve slová: „Bye Bye“. Jared Leto bol touto rolou takisto poznačený tak  že napríklad známym posielal desivé darčeky. Postavu stvárnil odlišne od svojich predchodcov, lebo povedal, že Jokera možno vyjadriť rôznymi spôsobmi, je to slobodný človek.