Muž, ktorý obvinil Bayer z jeho rakoviny nevyhrá úplne na súde

Americký okresný sudca Vince Chhabria v San Franciscu uviedol, že cena poroty vo výške 75 mil.
 
„Je celkom jasné, že podľa ústavy som povinný znížiť cenu za odškodnenie za trestné činy a je to len otázka toho, koľko,“ povedala Chhabria počas súdneho pojednávania, na ktorom právnici oboch strán diskutovali o žiadosti spoločnosti o zrušenie rozsudku. Chhabria povedal, že do konca budúceho týždňa vydá rozhodnutie.spravedlnost.jpg
 
Po štvortýždňovom teste federálna porota 27. marca udelila 5 miliárd dolárov v kompenzačnom a 75 miliónov dolárov v trestnom odškodnení Hardemanovi, ktorý bol diagnostikovaný s non-Hodgkinovým lymfómom v roku 2014.
 
Rozhodnutia Najvyššieho súdu USA obmedzujú pomer represívnych k kompenzačným škodám na 9 až 1.
 
Chhabria povedal, že zvažuje aj zníženie kompenzačného odškodnenia, pretože Hardeman bol teraz v úplnom odpustení a je nepravdepodobné, že bude trpieť v minulosti.
 
Bayer, ktorý minulý rok kúpil výrobcu Roundup Monsanto za 63 miliárd dolárov, hovorí, že Roundup a jeho aktívna zložka glyfosát sú bezpečné pre humánne použitie a nie sú karcinogénne.aukce.jpg
 
Spoločnosť čelí súdnym sporom viac ako 13 400 žalobcov na celoštátnej úrovni a séria rozsudkov poroty Roundup viedla k prudkému poklesu ceny akcií. Bayer pod tlakom aktivistických akcionárov v stredu povedal, že zriadil výbor na pomoc pri riešení sporov a najal externého právnika, aby poradil svojej dozornej rade.
 
Bayer požiadal Chhabriu, aby úplne prevrátila verdikt poroty v prípade Hardemana vo svetle vedeckých dôkazov a posudkov regulátorov, ktorí zistili, že glyfosát je bezpečný.
 
Brian Stekloff, právnik spoločnosti, v utorok povedal, že Monsanto šiel „nad a mimo“, aby splnil regulačné požiadavky, čo si vyžaduje úplné zrušenie udelenia náhrady škody.
 
Chhabria však nesúhlasila s tým, že porotcovia videli dostatočné dôkazy o tom, že Monsanto nezaujímalo, či jeho produkty spôsobujú rakovinu, namiesto toho, aby sa zamerali na podkopávanie ľudí, ktorí vznášali obavy.