Americké akcie zaznamenali rekordné poklesy, keďže obchodné rokovania dúfajú v rast

Index uzavrel na 2 964,33, keď porazil predošlú vysokú úroveň 21. júna.
 
Trhoví pozorovatelia hovoria, že viac optimizmu okolo potenciálnej obchodnej dohody medzi USA a Čínou viedlo k pohybu.
 
A zlato, často vnímané ako bezpečné aktívum v časoch neistoty, kleslo o 2% na 1 382 USD za uncu, čo je najväčší pokles od júna 2018.grafy.jpg
 
Dow Jones uzavrel o 0,44% vyššie na 26 717,43, zatiaľ čo Nasdaq skončil o 1,1% vyššie na 8 091,16.
 
V Európe sa index FTSE 100 vo Veľkej Británii a Dax v Nemecku uzavreli o 1% vyššie.
 
"Sme na správnej ceste," povedal americký prezident Donald Trump po tom, čo krajiny súhlasili s opätovným začatím obchodných rokovaní.
 
"Zlato má tendenciu robiť sa dobre v čase znepokojenia nad rastom, volatilitou trhu alebo keď si trhy myslia, že právomoci – to znamená, že strácajú kontrolu nad udalosťami," povedal Russ Mold, investičný riaditeľ spoločnosti AJ Bell.
 
"Obchodná dohoda by sa zaoberala všetkými tromi otázkami a trhy sú šťastné, že si myslia, že sa blíži obchod. Hoci by to mohlo byť ešte dlho, ak by mal byť vôbec jeden."
 
Rokovania medzi Čínou a Spojenými štátmi dominujú trhové pohyby už niekoľko mesiacov, po ktorých pozitívne vyhlásenia často nasledujú dodatočné tarify, zasielanie akciových, menových a komoditných trhov hore a dole.
 
Posledné kroky sledujú záväzok obnoviť rozhovory medzi USA a Čínou, čo je dohoda, ktorá sa dosiahla na samite G20 v Japonsku.
 
Americký prezident Donald Trump súhlasil, že odloží na 300 miliárd dolárov nových taríf na tovar a uvoľnené obmedzenia na Huawei, zatiaľ čo Čína súhlasila, že uskutoční nové nákupy amerických poľnohospodárskych zariadení.burza.jpg
 
V minulom roku USA uložili tri kolá na viac ako 250 miliárd dolárov čínskeho tovaru. Čína zasiahla tým, že uložila tarify v rozsahu od 5% do 25% na 110 miliárd USD amerických produktov.
 
Prímorské prímerie dohodnuté minulý december sa zrútilo av máji USA zvýšili sadzby na 200 miliárd dolárov čínskych výrobkov na 25% z 10%. Opäť Čína odplatila s tarifou na $ 60bn amerického tovaru.