Zima a prievan nemajú šancu

Zateplenie domu je síce pekná, užitočná aj praktická vec, no na to, aby ste v ňom mali naozaj teplo, to bohužiaľ nestačí. Nesmiete zabudnúť ani na výmenu starých okien. Na výber máte plastové alebo hliníkové okná. Neviete sa rozhodnúť? Pozrime sa teda na ich vlastnosti, výhody i nevýhody, cenu a iné drobnosti.
Zasnežené stromy za oknom s čiernym rámom

Overený plast

Plastové okná, dnes patria medzi klasiku. Na domoch a panelákoch, ich nájdete už takmer všade. Nedajú sa im uprieť mnohé pozitívne stránky. V prvom rade ide o cenovo výhodné riešenie. Áno, pred takými desiatimi rokmi, boli plastové okná ešte pomerne drahou záležitosťou, čomu však dnes už tak nie je. Medzi kladné stránky môžeme nepochybne zaradiť aj to, že naozaj dom dokonale zateplia, neprepustia prievan, teplo ani chlad.

Plastové okná však majú aj svoje mínusy. Medzi ten hlavný, patrí napríklad ich vzhľad. Okná s rámami v bielom prevedení , jednoducho vyzerajú, ako obyčajné plastové okná. O čosi lepší efekt vytvoríte platovými rámami, v „drevenom“ prevedení. Majú na sebe špeciálnu fóliu, ktorá imituje drevo. S pravým drevom, sa však jednoznačne nedajú zrovnávať.
Okno v hlinenej budove, dve sviečky na parapetnej doske

Novinka – hliník

No a teraz, poďme k hliníkovým oknám. Tie sú na trhu pomerne novou záležitosťou. Niežeby sa začali vyrábať až teraz, no ešte takých päť rokov dozadu, o nich nebolo toľko počuť. Nebudeme vám klamať. Ich cena je v porovnaní s plastovými oknami, o dosť vyššia. Tepelnoizolačné vlastnosti sú pritom, na tom dosť podobne. Jednu výhodu predsa len majú. Je ňou ich dlhá životnosť. Hliník je, v podstate nezničiteľný materiál. Pri troche pozornosti, vám okná s hliníkovými rámami, vydržia naozaj desaťročia. Ľudia si hliníkové okná obľúbili hlavne kvôli ich výzoru. Nedá sa im totiž uprieť to, že vyzerajú naozaj výborne, pôsobia moderne a hodia sa všade. Sú to, v skratke, pekné okná.