Ako si zariadiť interiér v severskom štýle?


Severania milujú svoj kozub a krb. Nejde však iba o prostriedok na navodenie príjemnej atmosféry. Kozub dokáže vykúriť celé prízemie domu. Takže aj keď žijú tak ďaleko na severe, zima im tam nie je. Interiér je zariadený vkusne. Pohodlná sivá sedačka môže byť centrom obývačky. Neutrálne sivé tóny sú ideálnou voľbou. Ľahko sa dajú dopĺňať vankúšmi a plédmi podľa vkusu či ročného obdobia. Žiarivá biela v kombinácii so svetlím drevom je základnou farbou pre celý interiér. Podlahy v celom dome môžu pokrývať vinylové dielce.

stolek

Škandinávsky interiér – to je spojenie jednoduchosti, súladu a čistoty. Niekedy je farebné riešenie úspornejšie, inokedy sa necháme pri dizajne uniesť. Základom je biela, ktorá sa krásne kombinuje so všetkými ostatnými farbami. Nasleduje sivá a drevo. Podľa nálady je možne ich potom dopĺňať jednou alebo dvoma ďalšími farbami. Typická je, ako sme už spomenuli, jednoduchosť – jednoduché tvary aj vzory a prírodné materiály. Zaujímavo pôsobí aj typická modrá, farba mäty je tiež v škandinávskych interiéroch veľmi obľúbená a so sivou, bielou a modrou vytvára veľmi príjemnú kombináciu. V spálni dýcha pokoj a harmónia. Vnášajú ju sem pastelové tóny prikrývok, vankúšov a povlečenia.

krb

Tri rady pri zariaďovaní
 

1.      Základ by mal byť jednoduchý. Uprednostnite prosté tvary a neutrálne farby. Pre tieto interiéry je totiž striedmosť v používaní farieb typická. Steny, podlahy a nábytok laďte v odtieňoch sivej, bielej a čiernej. Môžete sa tiež prikloniť k prírodným zemitým tónom. Farebnosť doplnkov potom môžete obmieňať podľa nálady.

2.      Držte sa prirodzenosti.Prírodné materiály navodia autentickú severskú atmosféru.
Ide najmä o svetlé drevo, vlnu a ľan, ale aj o mramor. Čo sa týka podlahy, tá by ideálne mala byť zo svetlého dreva, prípadne biela. Ak vaša podlaha do severského konceptu nezapadá, pokojne ju natrite nabielo, alebo na ňu rozmiestnite svetlé koberčeky s hrubou textúrou, prípadne použite kožušiny.

obývák

3.      Doplnky ako cesta k „severu“.Dôležitú a zásadnú úlohu v takomto interiéry zohrávajú najmä vankúše a deky. Môžu byť vlnené, ľanové, pletené či s jednoduchými vzormi, prípadne kožušinové. Zásadné sú aj kože z rôznych materiálov, ďalej svietniky a vázy, sviečky, fotografie alebo plagáty v minimalistických čiernych rámoch.