Ako sa z dieťaťa stane športovec

Premýšľali ste niekedy, či,  a ako sa bude vaše dieťa zaoberať fyzickou aktivitou? Rôzne športy majú rôzne účinky. Niektoré urýchľujú rast tela, zatiaľ čo iné ho spomaľujú.  Pri výbere športu by sme sa mali

skateboard

  • poradiť s lekárom.

 On najlepšie vie, či to dieťaťu pomôže, alebo nie. Či je tam zdravotný problém, ktorý vás odradí.

  • Vybrať šport, ktorý sa dieťaťu páči

Má to byť predsa jeho záľuba . Nie oteckova, mamkina.

  • Zvážiť finančný dopad na rodinu

Nie všetky športy sú rovnako finančne náročné. Vyberte si podľa vašej peňaženka a rodinného rozpočtu.
Ak ste si vybrali, potom dieťa podporujte. Choďte na zápasy ,sledujte jeho pokroky  a prispôsobte mu jedálny lístok športu.
Pokiaľ ide o stravu detských športovcov, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • jedlá by mali byť časté (5-7 krát denne);
  • Potrebné sú tri teplé jedlá denne
  • denná dávka jedla by mala obsahovať mliečnu zložku, mäso, ryby, hydinu, vajcia, syry, tvaroh, chlieb, zeleninu a maslo, čerstvé ovocie,  zeleninu, džúsy- hlávne tie prírodné, bohaté na vitamíny a vlákninu

Dôležitá je aj technológia spracovanie  surovín pre prípravu jedál tak, aby sme vedeli  zabezpečiť maximálne zachovanie biologickej hodnoty výrobkov.

  • Najaktívnejšie deti potrebujú  jedlo každé 3-4 hodiny. Vyžadujú si malé dávky jedla pred športom aj po ňom. To pomôže dieťaťu vyhnúť sa hladu počas cvičenia a po cvičení a bude vynikajúcim palivom pre svaly.

Potraviny na občerstvenie by mali obsahovať veľké množstvo sacharidov a  bielkovín, tukov a vlákniny. Môžete mu dávať  jesť ovocie (banány, slivky, broskyne, melóny), jogurt, syrový sendvič alebo niekedy aj obyčajné cestoviny.

fotbal

  • Dôležitý je príjem tekutín

Ďalším dôležitým bodom vo výžive mladého športovca je aby dieťa čo najviac  pilo tekutiny. Deti sa  veru nepotia tak ľahko ako dospelí,  preto sú mladí športovci  často náchylní na prehriatie. 
Mali by sa však vyhnúť niektorým nápojom. Nie všetky sú pre dieťa, tobôž malého športovca veru užitočné. Nemali by  napríklad piť tekutiny s vysokým obsahom cukru, ovocných štiav a najmä sýtených nealkoholických nápojov. Všetky z nich sú pomaly stráviteľné  a počas cvičenia môžu spôsobiť dokonca nevoľnosť alebo žalúdočné kŕče. Uprednostňuje sa minerálna voda bez bubliniek alebo čistá pramenitá voda.