AKO NA STAROSTLIVOSŤ IZBOVÝCH RASTLÍN V MÁJI


Zdravotný stav
Z rastlín odstráňte odumreté a vädnúce listy. Pri tejto práci si pri práci každú rastlinu vrátane rastových vrcholov a rubov listov prezrite a všímajte si či nie sú napadnuté škodcami alebo chorobami. V prípade potreby škodcov a napadnuté časti rastliny odstráňte.

květina
 
Ak je počasie teplé a máte tú možnosť môžete to urobiť jednoducho. Preneste kvetináče von, nalejte do krhly vlažnú vodu, nasaďte jemnú kropiacu ružicu a rastliny „osprchujte“.
 
Pri čistení jednotlivých častí použite navlhčenú hubku alebo handričku.
 
Presádzanie
Rastliny skontrolujte, či ich netreba presadiť. Zistíte to tak, že rastlinu vyklopíte z črepníka a prezriete koreňovú sústavu. Ak korene vypĺňajú takmer celý priestor a sú skrútené naspodku, prišiel  čas na ich presadenie. Kým tak ale urobíte najprv zeminu poriadne navlhčite, ľahšie sa vám bude vyklápať z nádoby.
Po presadení a poriadnom utlačení zeminy ju zalejte znova.

pokojová kytka
 
Malý tip: odstrihnite spodnú časť koreňov, rastlina bude lepšie rásť
 
Teplota, svetlo, vlhkosť
Mnoho izbových rastlín pochádza z tropických oblastí, v ktorých je vysoká vlhkosť vzduchu, preto môžu v suchých bytoch s ústredným kúrením trpieť hoci majú dostatok tepla aj svetla. Aby ste tejto situácii predišli, postavte medzi kvetináče misku s vodou alebo ich pravidelne zvlhčujte s ručným rozprašovačom.
 
Malý tip: črepníky môžete postaviť aj do veľkej nádoby naplnenej mokrým pieskom alebo štrkom prípadne ich umiestnite na podnos s okrúhliakmi, keramzitom a celý podklad udriažavajte vlhký.

květy
 
Zalievanie a hnojenie
Postupne ako rastliny rastú, zvyšujte aj dávku vody na zalievanie a hnojenie rastlinám, ktoré ste presádzali o mesiac skôr.
 
Zvýšenie počtu rastlín
Staršie rastliny, ktoré sa rozrastajú pod povrchom pôdy, rozdeľte. Od materskej rastliny môžete oddeliť odnože a vysadiť ich samostatne (adiant, kalatea, aspidistra). Odrezkami môžete rozmnožovať brečtan, filodendron, netýkavku, pileu alebo tradeskanciu.