Podpisuje sa životný štýl na našom psychickom stave?

Z niektorých ľudí vyžaruje vitálnosť, sú akční, pohotoví a nemajú problém s vyššou fyzickou záťažou, zatiaľ čo niekto by najradšej so všetkého celý deň prespal a pokiaľ má spraviť pár krokov bez auta, zostane podráždený. Niekto sa snaží prekonávať svoje limity, iný ich naopak minimalizuje. Iní majú tú istú figúru 20 rokov, na niekom sú badateľné zmeny váhy každého pol roka. Pár ľudí sme v živote nevideli zakašľať či zastonať, niekto kašle a nadáva pri každom kroku. Niekoho poteší dobrý čaj či zdravá strava, iného predovšetkým krabička cigariet a fľaša páleného. Niekto má 55 rokov a vyzerá na 40, iný má 30 a vyzerá na 50.

záře

  • Takýmto opisom viditeľných vzájomných rozdielov by som mohol pokračovať až po koniec tohto článku a nedostali by sme sa k pointe. Každopádne, všimli ste si aj vy tieto rozdiely? Čím sú spôsobené?

V prvom rade si myslím, že svoje robia i vrodené vlastnosti človeka a jeho psychika. Ale na druhej strane životný štýl môže psychický stav výrazne ovplyvňovať. Nadarmo sa nevraví, že v zdravom tele prebýva i zdravý duch.
Napríklad aj v čase depresií sa odporúča, aby sa človek neuzavrel sám do seba a svojej tmavej izby, ale naopak, aby svoje myšlienky vyčistil pravidelnou návštevou parku, prírody, alebo ľudí, ktorí sú mu blízki. Nájsť si čas na prechádzku, vzdať sa klamlivej pomoci akou sú drogy, alkohol, cigarety a iné závislosti slabých sú veci, ktoré nám pomáhajú bojovať, prekonávať sa a v neposlednom rade robiť náš psychický, ale aj fyzický stav zdravším a na silnejšej úrovni. Pokiaľ sa vzdáme čo i len tej prechádzky na čerstvom vzduchu, ako potom môžeme byť pripravení na reálne prekážky, ktoré prináša každodenný život? Nuda, apatia a náš tmavý brloh, to nie je riešenie ale postupná záhuba.

blondýna

K udržovaniu vitálnejšieho psychického i fyzického stavu nám pomôže i zdravší jedálniček, respektíve zbytočne to nepreháňať s vyprážanou a presolenou stravou. Tým, že sa prečistí náš organizmus, budeme mať následne viac síl k dodržiavaniu odporúčaného a zdravšieho životného štýlu spojeného s pravidelným pohybom po vonku alebo k rekreačnému športu, napríklad v podobe bicyklovania či behu.