Výber strešnej krytiny dá poriadne zabrať

Pokiaľ si staviate rodinný dom, určite dobre viete aké je to stále niečo vyberať, kupovať, medzi niečím sa rozhodovať, zisťovať cenové ponuky. Najskôr musíte riešiť tehly, potom okná, no stále niečo. Nemalou investíciou a dôležitým rozhodnutím je strešná krytina. Strešná krytina je časť rodinného domu, ktorú treba vybrať dôsledne a svedomito, keďže strecha sa nedá vymeniť tak jednoducho ako nový gauč alebo kuchyňa. Preto pri výbere strešnej krytiny si treba zvážiť, aké sú výhody rôznych typov krytín.

střecha
 

Plechová alebo škridlová strešná krytina?

 
Strešná krytina sa v zásade delí na dva typy. Ak si staviate rodinný dom, ktorý nie je ničím špecifický, nechcete mať sklenenú strechu , môžete si zvoliť buď škridlu alebo plech. V krátkosti zhrnieme výhody oboch typov. Prvou a asi aj najväčšou výhodou plechových striech je ich hmotnosť. Odborníci sa zhodujú v názore, že plechová strecha je až 10x ľahšia ako škridlová. Keďže na Slovensku v poslednej dobe zažívame veľké klimatické zmeny, čiže v zime býva veľké množstvo snehu, ak vám na škridlovú strechu napadne ešte k tomu ťažký sneh, obavy zo zrútenia celej strechy a krovu sú na mieste. Preto sa plechové strechy viac vyskytujú v severnejších častiach Slovenka.

tašky

V súvislosti s hmotnosťou strechy je na mieste spomenúť, ako jednu z výhod, že nie je potrebné také veľké množstvo dreva pri stavaní, čo tiež predstavuje úsporu financií. Ďalšou výhodou je  jednoduchá montáž. Samozrejme, montáž musí byť prevedená profesionálne a odborne, aby strecha nezatekala. Za nevýhodu ľudia považujú možno hlučnosť plechu pri daždi. Tento fakt je individuálny a veľkou mierou závisí aj od izolácie strechy. Ako výhodu škridlovej strešnej krytiny je potrebné spomenúť najmä životnosť materiálu. Je určite dlhotrvácnejší ako plechová krytina. Škridlová krytina je v mnohých prípadoch estetickejšia, to je fakt. Aj keď vzhľad je subjektívny pohľad, v spoločnosti prevláda názor, že škridlová strešná krytina je krajšia ako plechová. Ako výhoda škridlovej strechy sa uvádza tiež odolnosť voči vplyvom počasia. Má tiež väčšie akumulačné vlastnosti, to znamená, že v zime viac drží teplo, ale zasa v lete tiež dlhšie drží teplo, čo je zasa nevýhoda. No v každom prípade pri výbere strešnej krytiny treba zohľadniť mnohé faktory.
 

Je farba strešnej krytiny rozhodujúca?

 
Aby strešná krytina ladila s rodinným domov, v súčasnosti je možné si vybrať u rôznych farieb. Tak ako aj plechové strešné krytiny , tak aj škridlové sa vyhotovujú v rôznych farebných kombináciách. Záleží len na vašom výbere.