Čo nahradilo žiarovku?

Európska únia  v roku 2009 rozhodla o postupnom sťahovaní klasických žiaroviek z našich domácnosti. Najprv to boli 100W žiarovky, neskôr 75 W a žiarovky s menším príkonom.

led žárovka

Dôvodom stiahnutia bola snaha o vyššiu efektívnosť svietenia a zároveň o nižšiu spotrebu. Faktom je , že klasické žiarovky mali využiteľnosť elektrickej energie na jej premenu na svetelnú energiu minimálnu. Hovorilo sa o 8-10%. Aj keď nám je za klasickými žiarovkami smutno- tento fakt nemožno podceniť. Ak si zoberieme, že priemerná domácnosť mala aspoň 10 žiaroviek a zoberieme si počet domácnosti v Európskej únii, potom každý si vie prepočítať, že úspora v spotrebe elektrickej energie je významná a z tohto pohľadu bolo rozhodnutie únie zmysluplné.

Čo ale nahradilo klasickú žiarovku ? V prvej etape to boli úsporné žiarivky, nesprávne nazývané ako úsporné žiarovky. Asi z nostalgie za žiarovkami, alebo nedopatrením. Tieto zdroje svetla predstavovali asi 80% úsporu nákladov za spotrebu elektrickej energie. Ak je toto číslo aj nadsadené a usporilo sa 50%, aj tak to z hľadiska ekonomiky bolo prínosné riešenie.

  • Veľkou nevýhodou týchto úsporných žiariviek je fakte, že vyzerajú neesteticky a do lustrov sa vôbec nehodia.
  • Druhou nevýhodou je to, že veľmi trpia zapínaním a vypínaním, čo vedie k zníženiu ich životnosti.
  • Ďalším počiatočným mínusom je oproti žiarovkám vyššia obstarávacia  cena.
  • Farba svetla úsporných žiariviek nie vždy je uspokojujúca
  • Životnosť je nižšia ako deklarovaná- iste, závisí to od krajiny, kde sa vyrába a od výrobcu

Dnes už aj úsporná žiarivka je nahrádzaná LED žiarovkou. Pokles príkonu už nie je až taký dramatický ako pri prechode zo žiarovky na úspornú žiarivku, ale je opäť krokom vpred.

osvětlení

  • LED nie sú citlivé na zapínanie a vypínanie
  • Vydávajú slušný svetelný tok
  • Nevýhodou je ale to, že kvalitná LED je mnohonásobne drahšia ako žiarovka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené